Půjčky bez registru jsou v dnešní době velice žádaným úvěrovým produktem, neboť se jedná o klasickou formu půjčky při které ale ovšem není nahlíženo do registru dlužníků, jako je tomu například v případě většiny bankovních půjček – blíže viz. náš text s názvem Bankovní půjčky. A od toho se odvíjejí určitá specifika, výhody i nevýhody půjček bez registru, jak se dále dočtete.
Kdo je poskytovatelem půjčky bez registru
Poskytovatelem půjček bez registru jsou mnohé nebankovní instituce a investoři, kteří si mohou dovolit podstoupit případné riziko pramenící z toho, že má dotyčný žadatel o půjčku záznam v registru dlužníků, což bankovní společnosti podstupovat odmítají. Co jsou to nebankovní instituce, snad nemá smysl dlouze vysvětlovat. Jedná se o firmy, které mají poměrně velký kapitál, což jim umožňuje poskytovat i vysoké úvěry. A vzhledem k dnešní silné konkurenci, která nutí jednotlivé finanční společnosti k velkým reklamním kampaním, budete určitě ty nejznámější z nich znát. Je to například Home Credit, Provident Financial, Cofidis apod.
Komu jsou půjčky bez registru určeny
Půjčky bez registru jsou určeny kterémukoli žadateli o půjčku včetně nezaměstnaných, studentů, důchodců, žen na mateřské dovolené a podnikatelů, přičemž ale této formy úvěrování využívají zejména takoví žadatelé, kteří jsou, anebo byli již někdy v minulosti vedení v registru dlužníků jako klienti mající problém se splácením úvěru. K zápisu do registru mezi dlužníky postačí třeba i jen jedna jediná opožděná měsíční splátka a banky jim tudíž půjčku již neposkytnou, takže nezbývá, než se obrátit na nebankovní sektor, který se o případnou evidenci v registru dlužníků nezajímá.
Výše a využití půjčky bez registru
Řádově se jedná o půjčku ve výši tisíců až statisíců korun. Půjčky bez registru je možné využívat dle své vlastní libosti, jelikož se jedná o tzv. neúčelové půjčky nebo také bezúčelové půjčky. Jde o to, že poskytující instituce (investor) nikterak nezkoumá, jak klient s vypůjčenými finančními prostředky naložil. Jejich využití je plně v kompetenci klienta, může je tedy použít například i na splacení již existující jiné půjčky.
Splatnost půjčky bez registru
Půjčky bez registru jsou ve většině případů splatné v rozmezí od tří až do pěti let od data poskytnutí úvěru – záleží vždy na konkrétním případu a na domluvených podmínkách úvěrové smlouvy.
Výhody půjčky bez registru
Hlavní výhodou půjček bez registru je skutečnost, že při nich není nahlíženo do registru dlužníků, což je činí dostupnými pro každého žadatele. Každý klient, a to i ten, který má problémy se splácením, tak může tento druh flexibilní půjčky využít a nemusí se obávat, že mu bude půjčka zamítnuta. Zřízení je velice jednoduché, vše lze sjednat z pohodlí domova po telefonu nebo prostřednictvím internetu a to 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, jak také podrobněji popisujeme v článku Půjčky online.
Pravidla jsou jasná a přímá a většinou se obejdete i bez ručitele – záleží na výši půjčovaného obnosu (cca do výše 50 tisíc korun nebývá ručení vyžadováno). Vyplacení je oproti bankovním půjčkám mnohonásobně rychlejší (zpravidla do 48 hodin od podpisu smlouvy) a se získanými prostředky můžete naložit, jak uznáte za vhodné, věřitele to nikterak nezajímá. Investoři se každému klientovi věnují individuálně, a tudíž mají přehled, díky kterému dokáží dobře poradit.
Nevýhody půjčky bez registru
Vzhledem k tomu, že jsou půjčky bez registru vyhledávány zejména klienty, kteří již mají záznam v registru dlužníku, díky čemuž nedosáhli na finančně výhodnější bankovní půjčky, představuje tato forma úvěrování pro svého poskytovatele značné riziko, které si musí vykompenzovat jinak. Za dostupnost a rychlost vyřízení půjčky bez registru si obvykle instituce, která půjčku poskytuje, účtuje poplatek, který je odvislý od velikosti půjčky a rizikovosti konkrétního klienta. A dále také musíte počítat s vyššími úroky (RPSN – roční procentní sazba nákladů). Pozor na penále za nesplácení půjčky či za opožděnou splátku!
Jak probíhá vyřízení půjčky bez registru a co je k němu zapotřebí
Celá transakce a administrativa spojená s půjčkou bez registru je velmi jednoduchá a rychlá. Žadatel si prostřednictvím osobního kontaktu, internetového online formuláře či telefonicky zažádá o půjčku. Podle zvoleného typu žádosti o půjčku se dále odvíjí i následující postup vyřízení půjčky bez registru. K vyřízení půjčky bez registru zpravidla potřebujete pouze dva doklady totožnosti – občanský průkaz a k němu ještě například řidičský průkaz, rodný list nebo cestovní doklad. Někdy se ale ještě navíc můžete setkat s nutností doložit finanční příjem, jehož doložením se riziko z nesplácení pro úvěrového poskytovatele sníží, což ale nebývá až zas tak časté – opakem k tomu jsou pak Půjčky bez potvrzení příjmů. Nebo se také v případě výpůjčky většího obnosu můžete setkat s požadavkem na zainteresování ručitele do úvěrové smlouvy (většinou se jedná o úvěr převyšující 50 tisíc korun). Pokud žadatel všechny tyto podmínky řádně splní, jsou mu peníze předány osobně do ruky nebo je vydán příkaz k převodu peněz na zvolený účet – záleží jen na klientovi, kterou z oněch dvou možností zvolí.
Poznámka na závěr: V případě, že je vaší prioritou ve věci půjčky rychlost a jedná se vám spíše o menší finanční výpomoc například mezi výplatami či při nepředvídatelném porouchání nějakého elektrospotřebiče nutného k životu, obraťte svou pozornost na tzv. Ferratum půjčky, které možná spíše budete znát pod názvem SMS půjčky, které vám obdobné situace pomohou snadno vyřešit. Více se o nich dočtete v našem dalším článku se stejnojmenným pojmenováním SMS půjčky.