Dávno pryč jsou časy našich babiček, kdy se za normální považovalo šetřit a čekat, až se suma na vkladní knížce v záložně pěkně zakulatí a umožní tak nákup vytouženého. Dnes na nás ze všech stran útočí nabídky bankovních i nebankovních společností, které se nám pokoušejí vnutit nejen půjčku, ale spolu s ní i pocit, že žití na dluh je samozřejmé.
Žití na dluh – jízdenka na cestu do pekel
Rodina v televizní reklamě konstatuje, že potřebovali mnoho věcí, a tak si na ně půjčili. Teď mají problém – to reklama řeší nabídkou půjčky s nižší splátkou – ani slovo o tom, že ji, v této chvíli nadšený manželský pár, bude platit o pár let déle a na úrocích výrazně přeplatí. A hlavní problém? Rodina si půjčila na věci denní potřeby, jejichž životnost skončí možná dříve, než se půjčku podaří doplatit – za co potom koupí nové, když budou mít rozpočet zatížený navíc splátkou původní půjčky? Nebo už je nebudou potřebovat?
Pokud máte pocit, že takovou situaci lze vyřešit další půjčkou, jste na cestě vedoucí do pekla, do náruče exekutora, k osobnímu bankrotu – vyberte si každý sám.
Žití na dluh – někdy není zbytí…
V současnosti je faktem nepopiratelným, že bez půjčky to často prostě nejde – z normálního platu našetříte na byt v lepším případě dětem, v horším vnoučatům. Patříte-li ale k jedincům, kteří neuvažují, zda je vytoužená věc trvalé hodnoty, kterých stále přibývá, brzy se můžete připojit k zástupu bankrotářů na krajském soudu.
„Jedinou jistotou jsou pochyby…“
Tak pravil Descartes a platí to dnes více než kdy dříve. Pochyby, zda ještě zítra budu mít práci, zda mi zaměstnavatel za odvedenou práci zaplatí, zda mě nezruinuje nečekaná nemoc nebo úraz. Žít na dluh je tak jednoduché a tak lákavé – dokud ovšem nedojde na splácení.
Jste-li v pokušení tomuto fenoménu také podlehnout, vzpomeňte na lidové pohádky Němcové a Erbena, kde se hrdinové také upisovali ďáblu pro krátkodobý zisk – a kolik úsilí je pak stálo peklu uniknout! A pamatujte přitom, že život není pohádka.
geralt / Pixabay